17.10.2017 02:10

Svátek má Hedvika

17. 10. 2017

poloj

Bude skoro jasno až polojasno. Ráno a dopoledne místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Denní teploty 18 až 22°C, při déletrvající mlze kolem 15°C. Noční teploty 10 až 6°C.

Zajímavosti

(2008)
Obec Lety se rozkládá po obou březích řeky Berounky. Katastrální území obce má rozlohu 324 hektarů. Obec leží v nadmořské výšce 213 nad mořem.
Obec tvoří asi 450 rodinných domů a přibližně 350 rekreačních chat. Žije zde přes 1000 obyvatel.
Lety jsou součástí okresu Praha – západ ve Středočeském kraji. Matriční a Stavební úřad pro obec Lety jsou v ŘevnicíchPohled na řeku Berounku
Pověřeným obecním úřadem je Městský úřad Černošce.
Lety jsou součástí intenzivně urbanizovaného poberounského pásu, bezprostředně navazujícího na Prahu. Obec má rysy aglomerovaného sídla s dominantní obytnou funkcí. (Přes 60 % ekonomicky aktivních obyvatel vyjíždí za prací do Prahy).
Poloha u řeky a blízkost Prahy zdůvodňují i mimořádný rozvoj rekreační funkce.
Další významnou úlohu v současné době plní zóna průmyslu, obchodu a služeb v Pražské ulici, kde je 250 pracovních míst.
Do občanské vybavenosti patří restaurace V ofsajdu, občerstvení u fotbalového hřiště, restaurace Úlety a občerstvení na karlštejnské křižovatce. Dále Eso Market Lety p. Žáčka (velkoplošný market se širokým sortimentem zboží), knihovna (založená již v roce 1921) s fondem více než Fotbalové hřiště3000 svazků, sokolovna, tenisové kurty, volejbalové a fotbalové hřiště, klubovna a cvičiště Kynologického klubu, hasičská zbrojnice, cyklistická a bikrosová dráha s překážkami.
Do roku 2002 patřila k občanské vybavenosti i mateřská škola. V roce 2002 zasáhla ničivá povodeň i naši obec a mateřská škola byla staticky natolik narušena, že musela být zbourána. V současné době je dobudovávána nová budova mateřské školy, která bude otevřena začátkem roku 2008.

Infrastrukturu obce tvoří:

• Veřejný vodovod s vodojemem, vybudovaný společně s obcí Karlík v letech 1994 – 1996 za spoluúčasti systémové dotace a návratné finanční výpomoci ze státního rozpočtu. Vodovod je spravován Svazkem obcí KaLeVod se sídlem v Letech a provozovatelem vodovodu je firma Aquaconsult spol. s r.o. se sídlem v Černošcích.
  • Splašková  kanalizace napojená na čistírnu odpadních vod v Dobřichovicích, vybudovaná v letech 1993 – 1997 za spoluúčasti dotace a návratné finanční výpomoci ze Státního fondu životního prostředí ČR. Kanalizaci spravuje a provozuje firma Aquaconsult spol. s r.o.
  • Plynofikace (zemní plyn), vybudovaná v letech 1998- 2001 z vlastních finančních prostředků a úvěru od České spořitelny a.s.
  • Veřejné osvětlení, které se postupně rekonstruuje, modernizuje a rozšiřuje.
  • V obci probíhají práce na pokládce zemního telefonního vedení a zároveň by mělo dojít k likvidaci původního vrchního telefonního vedení.
  • V roce byl 1999 byl rekonstruován most přes řeku Berounku za finanční podpory státu.
  • V roce 2000 byla upravena náves a hlavní komunikace v obci byly opatřeny bezprašným povrchem.
  • Obec dále pokračuje v rozšiřování vodovodu, kanalizace a opravách místních komunikací.

Zóna průmyslu, obchodu a služeb:

Podél Pražské ulice vyrůstá zóna průmyslu, obchodu a služeb. Svoje provozovny zde mají tyto firmy:

• Autolak Zelenka
  • Elektromontáže spol. s r.o.
  • Novopol Praha spol. s r.o. – izolace z pěnového polystyrénu
  • Benzinová pumpa PB Trans
  • Betonárna OSBET spol. s r.o.
  • Prodejna motocyklů Honda – V. Jedliny
  • Barum centrum Král
  • Superplast spol. s r.o. – výroba PE pytlů a fólií z granulátu
  • SWAH spol. s r.o. – výroba strojů na výrobu vzdychotech.potrubí a na zpracování drahých kovů
  • Autocentrum Lety
  • Bella Bohemia
  • Prádelna
  • Přetlaková hala s tenisovými kurty, barem, soláriem
  • Supermarket ESO Lety
  • Další firmy mají svoje provozovny ve výstavbě

Firmy, které v naší obci podnikají, vytvořily přibližně 350 pracovních míst.

V obci není základní škola, letovské děti navštěvují základní školu v Dobřichovicích a v Řevnicích. Mateřská škola byla vybudována v roce 1982. Ke školce patřila zahrada s dřevěnými a keramickými prvky pro hry dětí z Letů, Dobřichovic a Karlíka. Po demolici školky v roce 2002 po ničivé povodni docházely děti do poloviny roku 2005 do náhradních prostor v ZŠ v Řevnicích, od října 2005 je náhradní prostor pro mateřskou školu Lety ve školce na Mořině. Nová mateřská škola v Letech je rozestavěná a její dobudování záleží na zajištění dostatečného množství finančních prostředků. V současné době je hotová pilotáž a základová deska.

Obec Lety se v roce 1992 stala členem Sdružení přátel dětských vesniček a byla zde založena tradice Vánočních stromů republiky.
Obec je od roku 1991 členem Programu obnovy vesnice a od roku 1999 je v Letech sídlo Středočeské školy Programu obnovy vesnice.
V roce 2000 se naše obec umístila na 2. místě v krajské soutěži Vesnice roku 2000 a získala „Bílou stuhu“ za práci s mládeží. V roce 2003 se staly Lety vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku.
V obci Lety je sídlo Svazku obcí – Region Dolní Berounka, který sdružuje celkem 11 obcí Dolního Poberounčí.
Na základě přátelských kontaktů fotbalového klubu FK Lety bylo vytvořeno partnerství s obcí Ailertchen v SRN. Obyvatelé partnerských obcí se pravidelně navštěvují.
V roce 2000 začaly v naší obci ožívat lidové tradice. Jsou pořádány akce, například Masopust, Staročeské máje, Posvícení, Zlatá neděle.
Místní spolky pořádají další sportovní a společenské akce. V obci se například konaly v roce 2004 a 2005 cyklistické závody Trans Brdy Maratón, které jsou součástí cyklu závodů Kolo pro život ČS a.s., dále Bike Brdy Maratón, Trans Brdy Winter Maratón.