Letovská akademie
Letovská akademie uzavírá první ročník
Před námi je již poslední přednáška prvního ročníku Letovské akademie, nazvaná Vtipně o češtině ale také i řada nových zajímavých témat ještě pro letošní podzim a rok 2019 - například o energiích života, o čajování ale také o záchraně vzácných amazonských papoušků. Právě tímto setkáním s vedoucí pracovnicí záchranné stanice Laguna Magdalenou Žohovou a několika jejími vyléčenými papoušky, bychom rádi zahájili druhý ročník zatím úspěšné Letovské akademie už v září letošního roku. Připraveny budou i besedy s letovskou psycholožkou PhDr. Helenou Šalátovou, s autory oblíbených knížek, například Terezou Boučkovou či Otomarem Dvořákem a jeho filmy o záhadách kolem nás. Pozvání přijali i významný restaurátor královských korunovačních klenotů a vzácného Relikviáře sv. Maura akad. sochař Andrej Šumbera či správce uměleckých sbírek Pražského hradu PhDr. Jaroslav Sojka,Ph.D.
Z minulých akcí určitě stojí za připomínku tři zajímavé besedy s Ing. Janem Andreskou, známého z rozhlasových i televizních pořadů o zvířatech, který se počátkem května spolu se skupinou zájemců vydal v Srbsku navečer za hlasy sov a puštíků. Výprava byla velmi úspěšná a zaujala zejména děti. Zájem vzbudila i přednáška PhDr. Marie Hruškové, autorky televizního seriálu Paměť stromů o památných stromech u nás i ve zdejším regionu či dvě jarní přednášky o tajích češtiny.
Ta třetí na téma Vtipně o češtině se bude konat 21. června 2018 v 17,30 v sále U Kafků. Doc. Mgr. Robert Adam, Ph.D. nám odpoví na otázku, zda se v budoucnu promění čeština v angličtinu.
Srdečně zveme všechny zájemce nejen o toto aktuální téma, ale i o naše další akce a věříme že vás i další přednášky Letovské akademie zaujmou.
Foto z výletu za zvuky sov
Letovská akademie v roce 2018
Podzimní měsíce roku 2017 uběhly jako voda a již téměř čtyři desítky posluchačů Letovské akademie nejen místních, ale i z blízkých Dobřichovic, Berouna i Příbrami se těší na další zajímavé přednášky i bonusové výjezdy. Filmy o tajemných i historicky či přírodně pozoruhodných místech v okolí Let s neopakovatelným vyprávěním o záhadách spisovatele a scénáristy Otomara Dvořáka i PhDr. Marie Hruškové o památných stromech, byly prubířským kamenem, zda první témata zaujmou posluchače. Odezva je zatím velmi dobrá a tak budeme pokračovat vstupem do říše zvířat a to ne lecjakých. Náš příští lektor Ing. Jan Andreska, Ph.D je český zoolog, ekolog, ornitolog a pedagog, jenž se ve svých pracích specializuje na interdisciplinární propojení biologie s historií. Je známý z rozhlasových i televizních relací, věnovaných u nás téměř vyhubeným dravců, jako je vlk, rys, medvěd či vzácných, například los, zubr a mnoha dalších. Pro posluchače Letovské akademie připravil na leden první přednášku pod názvem Vlci kolem nás. Není to nadsázka – vlci a další dravci se díky své ochraně skutečně objevili i ve Středočeském kraji; takřka kolem každého většího města krouží šakali a v našich pohraničních horách se začali množit i vzácní sokoli. I na ně se dostane v dalších lekcích.
Vraťme se k vlkům – jejich smečky žijí podivuhodným, přísně hierarchizovaným životem. Zjistíme, proč si alfa samec a alfa samice drží „od těla“ ostatní členy smečky a také jak vlčí průzkumníci testují svá budoucí stanoviště. Jan Andreska, který přednáší na katedře biologie a environmentálních studií PedF UK v Praze, nám dokáže, že dravci do naší přírody i přes mnohá rizika přece jen patří. Vaše dotazy budou vítány, rovněž i další zájemci, kteří se zajímají o život kolem nás.
Těšíme se na Vás na přednášce Vlci kolem nás ve čtvrtek 18. ledna 2018 od 17:30 hod. ve společenském centru U Kafků v Letech.
Příjemné prožití vánočních svátků a šťastný Nový rok Vám všem přejí
– za Obecní úřad v Letech starostka ing. Barbora Tesařová a organizátorka Letovské akademie Mgr. Marie Holečková
Z Letovské akademie
Ve čtvrtek 21.9. 2017 proběhlo první setkání dvacítky zájemců o Letovskou akademii.
Zajímavé povídání o pramenech na území Prahy a jejím širokém okolí včetně Chuchle a Lysolají měl připraveno pan Otomar Dvořák společně s fotografkou paní Marií Holečkovou. Součástí setkání bylo i promítání filmu podtrhujícího probíranou tematiku.
Zájemci o semináře Letovské akademie se mohou stále hlásit. Další seminář je plánovaný na čtvrtek 19.10. 2017 od 17:30 v sále u Kafků. Tématem jsou Památné stromy v okolí Berounky v okrese Praha západ. Z tohoto povídání pak bude naplánován výlet s cílem navštívit tato místa nejen v teorii, ale i skutečně.
Cyklus devíti přednášek byl pro zájemce zahájen v září. Akademie se koná za finanční podpory obce Lety, proto je vstup na přednášky dobrovolný.
Účastníci se budou scházet každý třetí čtvrtek v měsíci (kromě prosince) v sále u Kafků nebo v knihovně od 17:30 do 20:00.
Zájemci se mohou přidat i během roku, přijďte se kdykoli přihlásit na obecní úřad.
Program prvního ročníku Letovské akademie 2017 – 2018
Září - listopad
21.9.2017 PUTOVÁNÍ ZA STUDÁNKAMI
Známý spisovatel Otomar Dvořák vás seznámí s příběhy posvátných či zlatonosných studánek západně od Prahy a také v okolí Letů, opředených tajemnými pověstmi , přednáška bude doplněna filmem o málo známých studánkách v oblasti Praha – západ.
19.10.2017 STROMY NÁM NASLOUCHAJÍ
PhDr. Marie Hrušková, autorka oblíbeného televizního seriálu Paměť stromů i řady knih, věnovaných ochraně stromů a alejí, se ve své přednášce zaměří na nejkrásnější a nejstarší památné stromy kolem Berounky, zejména v oblasti Praha – západ
23.11.2017 TAJEMSTVÍ ČERNOLICKÝCH SKAL
Otomar Dvořák vás v další lekci zavede do tajemného světa pověstí o tomto geologicky pozoruhodném skalním útvaru, ale nezapomene ani na zdejší pokusy o těžbu zlata. Nebude chybět ani film o Černolických skalách, bonusem bude malý vánoční program, vánoční recepty z autorovy Magické kuchařky
Leden – březen
18.1., 15.2. a 15.3.2018 NÁVRAT DIVOKÝCH ZVÍŘAT NEJEN DO STŘEDNÍCH ČECH
Ing. Jan Andreska, Ph.D., spoluautor mnoha knih, známý i z řady rozhlasových pořadů, věnovaných podivuhodným příběhům divokých zvířat na našem území, vás ve třech přednáškách seznámí se společenským životem vlků, kteří se již vyskytují i v naší blízkosti, osamělým a pytláctvím ohrožených rysům na Šumavě, příběhů mohutných losů v jižních Čechách, rychle se rozšiřujících areálů bobrů i šakalům. Závěrečná přednáška se zaměří na význam a ochranu dravých ptáků, kteří se vyskytují i ve skalách kolem Berounky
Duben - červen
Cyklus tří přednášek Čeština krásná i tajemná
19.4.2018 JAK VZNIKALA JMÉNA A NÁZVY
Přednáška doc. PhDr. Jiřího Rejzka, Ph.D. z Ústavu pro jazyk český FF UK, je posluchačsky vděčná, neboť se mohou dozvědět i řadu zajímavých souvislostí o svých jménech nebo místních názvů
17.5.2018 VTIPNĚ O ČEŠTINĚ KARLA HAVLÍČKA BOROVSKÉHO A BOŽENY NĚMCOVÉ
Mgr. František Martínek, Ph.D. z Ústavu pro jazyk český FF UK je součástí týmu, který zkoumá korespondenci Karla Havlíčka a je spoluautorem prvního svazku edice Havlíčkovy korespondence v Nakladatelství Lidové noviny. V jeho přednášce nechybí ani citace kritických šlehů a vtipných glos jednoho z nejvýznamnějších novinářů v historii české žurnalistiky.
21.6.2018 PROMĚNÍ SE ČEŠTINA V BUDOUCNOSTI V ANGLIČTINU?
Doc. Mgr. Robert Adam, Ph.D. vás seznámí s překvapujícím a velmi rychlým vlivem angličtiny na současnou češtinu