Chata prvního skauta
Chata prvního skauta v Letech
Poberouní - Trempíři a "čundráci" jezdili do našeho kraje odjakživa. V Našich novinách se můžete dočítat o nich, jejich zvycích i výpravách do Poberouní a na Podbrdsko. Dnešní díl seriálu je věnován zakladateli českého Junáka, profesoru A. B. Svojsíkovi a jeho vztahu k Dobřichovicím a Letům. (NN)
Se jménem profesora Svojsíka jsem se setkal po válce, kdy jsem si ho jako vlče zapisoval do skautského deníku mezi osobnosti, které se zasloužily o český skauting. Hned po příchodu na studia do Prahy v roce 1954 jsem vyhledal jeho hrob na Vyšehradském hřbitově a v době krátké renesance komunisty zrušeného Junáka v letech 196870 zde několikrát zažil setkání skautů, kteří zde skládali skautský slib.
Už ani nevím, proč jsem si zafixoval jeho jméno právě s Dobřichovicemi. Obrátil jsem se tudíž na zdejší obecní úřad v Dobřichovicích. Odpověděl mi bývalý starosta a místní historik Václav Kratochvíl. Následující text je z jeho pera. Vladimír ROGL
Zakladatel skautingu A. B. Svojsík v Dobřichovicích nikdy nebydlel. Měl však chatu v sousedních Letech, kam hodně jezdil. Jeho matka Ludmila, rozená Havlíková, byla ze 13 dětí z dobřichovického mlýna, kde rodina Havlíkova žije a mlýn, resp. malou vodní elektrárnu vlastní.
Ludmila měla s otcem A. B. Svojsíka Antonínem Svojsíkem (1835-1880) čtyři syny. Otec zemřel v 45 letech; vdova se musela s chlapci těžce protloukat. Část prázdnin trávili ve mlýně a pomáhali dědečkovi.
Nejstarší syn Alois Svojsík (1875-1917) byl kněz. Mluvil sedmi jazyky a rád cestoval. Byl členem Českého pěveckého kvarteta a procestoval s ním Evropu i USA. Podnikl cestu sibiřskou magistrálou do Japonska. Zemřel také mlád ve 42 letech.
Druhý synem byl právě Antonín Benjamin Svojsík (1876-1938). Vystudoval učitelský ústav, učil na obecné škole, pak byl učitelem tělocviku na žižkovské reálce a v letech 1914-1937 učil na reálném gymnasiu v pražské Křemencové ulici. Měl rád přírodu a rád cestoval. Projel a prošel Itálii, Francii, Španělsko, ale i Alžírsko, Řecko, Palestinu a Egypt. S bratrem cestoval i s pěveckým kvartetem. Brzy začal i oficiálně používat druhé jméno BENJAMIN. Byl členem Sokola, náčelníkem jednoty a ve 23 letech byl zvolen náčelníkem Župy Jungmannovy. Seznámil se se skautingem v Anglii. Zaváděl skautské tábory v přírodě - první se konal v roce 1912 u hájovny Vorlovna pod Lipnicí.
V roce 1914 vznikla organizace Český skaut - Junák, v roce 1915 pak její dívčí odnož. Myšlenka skautingu se rychle šířila, v roce 1922 bylo již 20.000 členů.
V roce 1917 si A. B. Svojsík koupil v Letech zahradní domek. Zahradničil, plaval v Berounce, večer se tam zpívalo a hrálo. V karlickém kostele hrál na varhany. Oženil se s Julií Stránskou (1889-1969); když se v roce 1906 seznámili, bylo mu 30, jí 17. Měli tři děti: Milušku (1910), Jiřího (1913 - 1977) a Antonína (1921). V roce 1938 odjel do SSSR, po návratu onemocněl a zemřel.